ZPiT Vladislavia - „Tu zaczyna się wielki świat”

 Wodzisław Śląski

 Wodzisławskie Centrum Kultury
 Kubsza 17

 28.05.2022

 15:00

 Ceny biletów

 30 zł

40-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia

Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczne, jakim będzie koncert z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia pt. „Tu zaczyna się wielki świat”. Impreza odbędzie się 28 maja o godz. 15:00 oraz 18:00.

ZPiT „Vladislavia" działa w Amatorskim Ruchu Artystycznym w Wodzisławskim Centrum Kultury. Zespół specjalizuje się w tańcu ludowym z różnych terenów Polski i Świata. Wielokrotnie reprezentował Polskę na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, Czarnogórze, na Węgrzech, Serbii, Bułgarii czy Portugalii. W zespole działa kilka grup tanecznych i kapela. Występuje w nim łącznie ok. 100 dzieci i młodzieży z Wodzisławia Śląskiego i okolic. Założycielem zespołu jest Wanda Bukowska, a obecnie zespół jest prowadzony przez Dominikę Brzozę-Piprek. Kapelą kieruje Katarzyna Nochcińska. Instruktorami pomocniczymi są również Natalia Mikołasek i Weronika Skurak a Aleksandra Krótki i Barbara Galwas akompaniują podczas zajęć. Aranże przygotowuje Kornelia Rduch.

40 lat to szmat czasu. Przez prawie pół wieku przez zespół przewinęło się nie jedno pokolenie. To ludzie od lat tworzą historię zespołu w którym zaczynał się ich wielki świat. To właśnie tu stawiali swoje pierwsze artystyczne kroki. Jubileuszowy koncert pokaże jak wygląda zespołowe życie od kulis – mówi Dominika Brzoza-Piprek, kierownik zespołu.

Na przestrzeni lat zespół zaprezentował się setkom tysięcy widzów. Każdy koncert jest niezapomnianym wydarzeniem, który łączy w sobie miłość do tańca, muzyki, śpiewu, tradycji i kultury. Barwne stroje, ogrom wiedzy o różnych regionach Polski, folklor krajowy oraz zagraniczny, ludowe pieśni, nierzadko również humor, to wszystko towarzyszy widowiskom, które warto zobaczyć.

Koncert będzie połączeniem muzyki, tańca i filmu. Widzowie zobaczą to czego nigdy nie widać. Zajrzymy do zespołowego serca, zdradzimy sekrety powstawania strojów, rekwizytów i nie tylko. Vladislavia pokaże to, co kiedyś i dziś jest dla nich najważniejsze. Dodatkowo podczas koncertu o godz. 15:00 ogłoszony zostanie werdykt konkursu gawędziarskiego „Fedrowani w godce”, który miał zostać ogłoszony podczas koncertu galowego z początkiem roku, ale z powodu pandemii został odwołany – dodaje Dominika Brzoza-Piprek

Pani Wanda Bukowska 40 lat temu założyła w Wodzisławiu Śląskim zespół ludowy, który dał początek dla amatorskiego ruchu artystycznego w naszym mieście. Vladislavia to nie tylko grupa taneczna, ale jak podkreślają często instruktorzy i tancerze, duża rodzina. Zespół dał początek wielu przyjaźniom i miłościom. Każdy z tancerzy zostawił w nim cząstkę siebie, ma z nim wiele wspomnień i związanych z wjazdami na festiwale przygód. Vladislavia dała kilkaset koncertów i wychowała w miłości do kultury kilka pokoleń. Jest chlubą Wodzisławia Śląskiego i jego wizytówką. Dziś dzieło pani Bukowskiej z wielkim powodzeniem kontynuuje Dominika Brzoza-Piprek, młoda i charyzmatyczna instruktorka i choreografka, która z Vladislavią związana jest od dziecka.

40 lat pracy artystycznej to powód do wielkiej dumy, uznania i szacunku. Każdego roku Vladislavia przyciąga na swoje zajęcia ponad 100 uczestników, których uczy miłości do folkloru i poszanowania wartości patriotycznych. Koncert, który zespół zaplanował na maj tego roku trzeba po prostu zobaczyć. Jestem przekonana, że będzie to przepiękne widowisko – zaprasza Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Bilety na koncert w cenie 30 zł są do nabycia w kasie WCK i sprzedaży online. Kasa czynna na pół godziny przed seansami filmowymi i wydarzeniami oraz w czwartki w godzinach 10:00-12:00.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania/przeniesienia imprezy w razie wprowadzenia obostrzeń w walce z wirusem COVID-19.

Rozwiń